[לטיפ המלא בקובץ מעוצב לחצו כאן]

הרעיון השני למשלוח מנות עד 5 ₪ הוא יוגורט ביתי וגרנולה, לארוחת בוקר מפנקת וקלילה. הטריק המיוחד במשלוח הוא היוגורט שאנחנו מכינים בבית, טבעי וטעים, בלי חומרים מייצבים ומשמרים, בשני טעמים – טבעי ותות.

לגרנולה אפשר לשים חטיף גרנולה קנוי, או לארוז גרנולה בשקית קטנה (כ-50 גרם למשלוח). למשקיענים, אפשר להכין בבית חטיפי גרנולה לפי המתכון הזה, בכל משלוח שמים 3-2 יחידות.

יוגורט נוצר על ידי חיידקים הנקראים ‘חיידקי ביו’, שהופכים את החלב לסמיך. כמקור לחיידקים הכי פשוט להשתמש ביוגורט קנוי, חשוב להשתמש ביוגורט ‘ביו’ 4-2.8% שומן, ללא מייצבים, סוכרים או תוספי טעם.
כמות היוגורט ביחס לחלב משפיעה על משך ההכנה, 200-100 גרם יוגורט מתאימים ל-1 ליטר חלב.

החיידקים זקוקים לסביבה חמימה כדי לפעול, במתכון הסברתי איך הופכים את התנור הביתי ל’אינקובטור’, שבו היוגורט מוכן בתוך 12-8 שעות. ניתן להכין גם בטמפרטורת חדר בתהליך ארוך יותר (עד יומיים), אבל לא כדאי – התהליך הארוך ‘מזמין’ התפתחות של חיידקים לא רצויים וקלקולים.

נכין יוגורט בשתי שיטות – ליוגורט הטבעי נעבוד בשיטת Set, בה היוגורט מתייצב מראש בתוך הכוסות, ומתקבל יציב מאוד. יוגורט תות נכין בשיטת Stirred, קודם מייצבים את היוגורט במרוכז בסיר ואז מערבבים את התות ומוזגים לכוסות, היוגורט מתקבל סמיך אבל פחות יציב.
בכל משלוח נשים כ-80 גרם יוגורט לבן ו-80 גרם יוגורט תות.

היוגורט פשוט להכנה ומצליח בקלות, אבל מחייב שמירה על היגיינה בשלבים הראשונים כדי שלא יתפתחו חיידקים לא רצויים:
– לפני ההכנה עושים חיטוי קל לכלים: מרתיחים מים בסיר שבו נשתמש וטובלים בהם את הכלים הדרושים – מטרפה, כף, לקקן ועוד. מניחים את הכלים על נייר מגבת בצד ללא שטיפה וניגוב.
– שופכים את המים הרותחים על מכסה הסיר בתוך הכיור, כדי לחטא גם אותו. משתמשים בסיר מיד כשהוא עדיין חם.
– כלים חד פעמיים חדשים לא צריכים חיטוי.
– לא נוגעים בידיים בחומרים או ביוגורט. כדי לבדוק טמפרטורה במגע (ולא במדחום), משתמשים בכפפות או מחטאים את הידיים במעט אלכוהול רפואי.
את היוגורט המוכן מאחסנים במקרר, עד לרגע האחרון לפני המשלוח. ניתן לשמור במשך כשבוע.

חישוב עלויות לדוגמא: חטיף גרנולה ביתי/קנוי/גרנולה ארוזה בשקית צלופן 2-1.5 ₪ למשלוח, יוגורט לבן ויוגורט תות ביתיים 1.3 ₪ למשלוח, 2 כוסיות 90 מ”ל + מכסה 0.7 ₪, צלחת 0.4 ₪, שקית צלופן 0.5 ₪. סה”כ: עד 4.9 ₪ לכל משלוח.

יוגורט ביתי

החומרים

ל-1,150 גרם יוגורט (כ-14 כוסיות של 80 גרם)

1 ליטר חלב
150 גרם יוגורט ‘ביו’

לטעם תות:
125 גרם תותים טריים או קפואים
50 גרם סוכר

אופן ההכנה

מקפידים לעבוד עם כלים שעברו חיטוי, לפי ההנחיות בטיפ למעלה.

מחממים מראש תנור ל-50 מעלות. בתבנית אפייה גדולה בעומק 2 ס”מ לפחות, ממלאים מים רותחים ומניחים לעמוד כ-10 דקות, או עד שהמים כבר לא חמים מאוד וניתן לגעת בהם (כ-50 מעלות).

טורפים בסיר את החלב והיוגורט לתערובת אחידה. מחממים על להבה בינונית רק עד לטמפרטורה של 35-40 מעלות (חמים למגע, לא חם).
מוזגים חצי מהתערובת לכוסות חד פעמיות וסוגרים עם מכסה, מניחים את הכוסות המלאות בתבנית המים החמימים (שיטת set). מכסים במכסה את הסיר עם שאר התערובת ומניחים גם אותו בתבנית (שיטת stirred).
מכניסים בזהירות את התבנית עם היוגורט והמים החמימים אל התנור ומכבים אותו. לא פותחים את התנור כלל במשך 5 השעות הראשונות.

לאחר 8-7 שעות, בודקים את היוגורט על ידי נענוע עדין של הסיר או של כוס, היוגורט מוכן כשהוא התייצב יפה ומזכיר ג’לי.
אם היוגורט עדיין רך – מוציאים את התבנית מהתנור, ומחממים שוב ל-50 מעלות כ-10 דקות. מחליפים את המים בתבנית למים חמימים, מכבים את התנור ומכניסים את התבנית למשך כ-4 שעות נוספות או עד שמתייצב יפה.

בזמן שהיוגורט מתייצב מכינים את התותים:
מנקים את התותים וחותכים לקוביות קטנות. מערבבים בסיר קטן עם הסוכר ומניחים לעמוד כ-15 דקות להגיר נוזלים. מחממים את התערובת על להבה בינונית עד לרתיחה, מנמיכים את האש ומבשלים כ-5 דקות. מקררים היטב.

כשהיוגורט מוכן:
את הכוסות הסגורות מעבירים למקרר.
ליוגורט בסיר מוסיפים את תערובת התות ומערבבים היטב למרקם אחיד. מוזגים לכוסות וסוגרים במכסה, ומעבירים למקרר.

שומרים במקרר עד כשבוע.