במתכונים שאני מפרסם אני שם דגש מיוחד על זמינות החומרים והציוד לקהל הביתי. אבל בשנים האחרונות חנויות אפייה מקצועיות נפוצות מאד וזמינות לכולם, ובטיפ השבוע נתמקד דווקא בשימוש בחומרים מהאגף המקצועי.
לכבוד ט”ו באב נכין ממתק שוקולד ונוגט, קל ומהיר הכנה, מ-3 מרכיבים בלבד: שוקולד לבן, ממרח נוגט ושבבי פייטה למרקם קרנצ’י. למי שמעדיף להשתמש בחומרים מצויים יותר, הוספתי אפשרויות להחלפה.

התערובת הזו, וכל תערובת של שוקולד וממרח שומני, נקראת גם ‘מלית קרה’, כיוון שהיא לא מבושלת אלא מבוססת המסה עדינה. במתכון הזה נכין אותה כממתק בפני עצמו, אבל היא נפוצה גם כמילוי לפרלינים – בתבניות או בטבילה (ציפוי המלית בשוקולד).

שוקולד לבן הוא המוכר מבין השלושה, ואפשר בהחלט לקנות אותו בכל מכולת. שוקולד לבן אמיתי הוא חלבי ומכיל לפחות 23% מוצקי קקאו.
אם השוקולד שלכם פרווה או שלא מצוין אחוז מוצקי הקקאו, אזי מדובר בתחליף. התחליפים לשוקולד לבן אינם נמסים באותו אופן, המרקם הסופי של הממתק לא יהיה חלק, והטעם שלהם לא יכול להחליף שוקולד אמיתי.

במקום שוקולד לבן אפשר להשתמש בשוקולד חלב או מריר באותה הכמות בדיוק – אין צורך לשנות שום דבר במתכון. הטעם והצבע הסופיים של הממתק יהיו בהתאם לשוקולד שבו נשתמש.

נוגט (נקרא לפעמים גם ‘פרלינה’) מיוצר מאגוזי לוז וסוכר, שעוברים קלייה וטחינה דקה מאוד מאוד, עד שמתקבל ממרח חלק. אי אפשר להכין בבית ממרח במרקם כזה. ניתן לקנות בחנויות למוצרי אפייה נוגט בממרח או באבקה. אם מצאתם דווקא אבקה, מערבבים אותה עם מעט שמן עד לקבלת ממרח, ומשתמשים לפי המתכון. הטעם שיתקבל פחות חזק מאשר בממרח הקנוי.

ממרח נוגט אפשר להחליף בכל ממרח שומני אחר: ממרח אגוזים, נוטלה, לוטוס, ריבת חלב, חמאת בוטנים, ממרח חלבה ועוד. הכמויות בדרך כלל נשארות זהות – מעט פחות או שווה למשקל השוקולד.
בממרחים רכים או מתוקים במיוחד כדאי להפחית מעט מכמות הממרח ביחס לשוקולד. כמובן שהממרח שנבחר יקבע את הטעם של הממתק המוכן.

שבבי פייטה הם בעצם גליליות ופל מרוסקות לשבבים קטנים. קונים אותם בחנויות למוצרי אפייה, לחילופין אפשר לקנות בסופר גליליות ריקות למילוי ולרסק בבית. כיוון שהמתכון לא מכיל נוזל, השבבים נשארים פריכים בתוך הממתק ומוסיפים לו מרקם קרנצ’י נעים.

שבבי פייטה אפשר כאמור להכין לבד בבית. אפשר גם להחליף בעוגיות או וופלים מרוסקים, או שברי אגוזים קלויים. אפשר גם לוותר על התוספת לגמרי.

לבבות שוקולד לבן ונוגט

החומרים

15-10 יחידות קטנות

100 גרם שוקולד לבן
100 גרם מחית נוגט (1/3 כוס)
1 כף שבבי פייטה

אופן ההכנה

ממיסים את השוקולד בקערה מעל מים חמים (באן-מרי). מוסיפים את מחית הנוגט והפייטה ומערבבים רק עד לתערובת אחידה, לא לערבב יתר על המידה!

יוצקים לתבנית סיליקון של לבבות קטנים (או שקעים קטנים אחרים). מנערים מעט להוצאת בועות ומכסים בניילון נצמד. מעבירים למקרר לשעתיים-שלוש לפחות, או עד שקשה לחלוטין.
מוציאים מהתבניות ושומרים בקופסא אטומה במקרר.