הלאפה היא לחם מזרח תיכוני שנפוץ בתרבויות ובגרסאות שונות. במקור היא הוכנה מקמח ומים בלבד, ונאפתה על טאבון עגול שהונח מעל מדורה. המאפה התקבל דק וגמיש, אך היה צורך להפוך אותו באמצע האפייה כדי שייחרך משני הצדדים.

כיום מקובל להשתמש ב’תנור לאפה’ – לתנור פתח קדמי קטן דרכו מכניסים את הבצק ומצמידים לדופן הפנימית, כך הלאפה נאפית מצד אחד מחום דופן התנור ומהצד השני מחום חלל התנור. תנורים כאלה אפשר לראות במסעדות בשרים שאופות את הלאפות במקום.

במתכון השבוע ניסיתי לחקות מעט את האפקט של אפייה בתנור לאפה, על ידי הלהטה של תבנית בחום מקסימלי בתנור. את הלאפה נניח ישירות על התבנית, כך היא תאפה מצד אחד מהתבנית החמה ומהצד השני מחום התנור. אם יש ברשותכם אבן לאפייה, חממו אותה על התבנית והניחו עליה את הלאפה באותו אופן.

אפשרות נוספות לאפות בשיטה המסורתית על גבי סאג’ שמונח על מדורה. האפייה תהיה מהירה הרבה יותר, כחצי דקה לכל צד. אפשר להפוך מחבת ווק על גבי להבה גדולה ולהשתמש בו כמו סאג’, ובמידת הצורך גם על גבי מחבת רגילה וישרה – מתאים להפסקות חשמל ארוכות…

את הלאפות אופים אחת-אחת ועוקבים אחרי משך האפייה, דקה אחת יותר מדי בתנור תגרום ללאפה להתקשות והיא לא תוכל להתגלגל. שימו לב גם לעובי הרידוד, לאפה עבה תתנפח בתנור ולאפה דקה תשחים ותתקשה מהר מדי. את העובי המדויק לומדים תוך כדי האפייה אחרי ניסיון אחד או שניים. אל דאגה, גם הלאפות הפחות מוצלחות יהיו טעימות.

מיד לאחר האפייה עורמים את הלאפות יחד ומכסים בניילון. הכיסוי יגרום להתרככות של הלאפות, ואחרי מספר דקות הן יהיו רכות ונוחות למילוי וגלגול.

לאפה עיראקית

החומרים

ל-5 לאפות בינוניות

500 גרם קמח (1/2 3 כוסות)
13 גרם מלח (1 כף)
6 גרם שמרים יבשים (1 כף)
20 גרם סוכר (2 כפות שטוחות)
35 גרם שמן זית (3 כפות)
360 גרם מים (1/2 1 כוסות)

אופן ההכנה

מערבבים יחד את החומרים היבשים, מוסיפים שמן ומים ולשים היטב עד לקבלת בצק חלק וגמיש, הבצק צריך להיות מעט דביק.
מכסים בניילון ומניחים לתפוח כ-40 דקות, עד שמגדיל את נפחו.

מחלקים את הבצק ל-5 חלקים, מכדררים לכדורים ומקמחים מעט. מכסים בניילון ומניחים למנוחה כ-10 דקות.

מחממים תנור עם תבנית ריקה לחום מקסימלי, עד שהתבנית לוהטת. מרדדים כדור בצק לעיגול דק וגדול, מניחים על התבנית ואופים 3-2 דקות, עד שמתחיל לקבל צבע. מוציאים מיד וחוזרים על התהליך עם שאר כדורי הבצק.