בשבוע האחרון קיבלתי מספר בקשות למתכון לקינוח שיתאים לפסח, ללא אפייה או שימוש בכלים מתוחכמים שאין בד”כ במטבח של פסח. המתכון שבחרתי אמנם מצריך שימוש במיקסר – אבל דווקא מיקסר ידני קטן ופשוט, שנפוץ יותר בפסח, יתאים כאן במיוחד (ולא המיקסר השולחני הכבד).

את המתכון למוס שוקולד בשני מרכיבים ראיתי לראשונה במאמר “איך נוצרת קצפת?” של ד”ר נעמי זיו.

113-wipעל פי רוב חל איסור להוסיף או לערבב מים או נוזל מימי אחר בשוקולד מומס, כיוון שהם פוגעים במרקם השוקולד והורסים אותו. אולם במתכון הזה נעשה שימוש בכמויות מדויקות – מספיק מים כדי לא להרוס את השוקולד, אך לא יותר מדי כדי לאפשר למוס להתייצב. הדיוק בכמויות חשוב כאן במיוחד! הקפידו למדוד את הנוזל בכלי מדידה (כגון בקבוק עם שנתות) כדי שהמוס יצליח.
את המוס מקציפים תוך כדי קירור בקערת מי קרח, כדי שהשוקולד יתקרר וכך המוס יתייצב.

סוג השוקולד משפיע גם הוא על איכות המוס – ככל שהשוקולד עדין יותר כך יהיה צורך ביותר שוקולד ביחס לנוזל. המתכון מותאם לשוקולד מריר סטנדרטי בעל 45-55% מוצקי קקאו, שוקולד עם אחוזים גבוהים יותר יניב מוס נוקשה ופחות נעים.

אפשר להחליף את השוקולד המריר ב-150 גרם שוקולד חלב או ב-200 גרם שוקולד לבן. הקפידו להשתמש בשוקולד אמיתי עם 28-33% מוצקי קקאו (גם לחלב וגם ללבן).

לגיוון הטעם ניתן להשתמש בכל נוזל על בסיס מים – כך המוס מקבל את טעם הנוזל. משתמשים במיץ פירות סחוט או קנוי, תה או חליטה אחרת, יין וכד’. רעיונות לשילוב טעמים: שוקולד חלב עם תה ארל גריי, שוקולד מריר עם מיץ תפוזים, שוקולד לבן עם מיץ פסיפלורה.

מוס שוקולד בשני מרכיבים

החומרים

7-5 מנות אישיות

100 מ”ל מיץ/תה אהוב
100 גרם שוקולד מריר (55-45% מוצקי קקאו)
קערה עם מי קרח

אופן ההכנה

מחממים את הנוזל בסיר עד להתחלת רתיחה ומכבים את האש (בתה אפשר להשתמש מיד לאחר ההכנה כשהוא חם).
שוברים את השוקולד לקוביות ומניחים בקערת מתכת קטנה, מוזגים עליה את הנוזל החם ומערבבים עם מטרפה ידנית עד שנמס לגמרי והתערובת אחידה.
מכניסים את קערת השוקולד לקערה עם מי קרח ומיד מקציפים בעזרת מקצף חשמלי (ידני), בהתחלה במהירות נמוכה וכשמתחיל להסמיך מגבירים מהירות. ממשיכים להקציף עד שמתקבל מוס אוורירי ויציב אך עדיין רך ולא נוקשה.
מוציאים את הקערה הקטנה מקערת מי הקרח. מעבירים את המוס לכלים אישיים ומגישים מיד.
המוס במיטבו מיד לאחר הכנתו, אך ניתן גם לשמור בכלי אטום במקרר במשך 4-3 ימים, כדאי להוציא מהמקרר כחצי שעה לפני ההגשה כדי לאפשר למוס להתרכך מעט.