בשבוע שעבר סקרנו שני רעיונות להכנת מאכלים מפירות – ריבה ולפתן. בטיפ הזה בחרתי דווקא בשני משקאות שמבוססים על פירות – נקטר וליקר.
גם הפעם צירפתי מתכונים לדוגמא, אבל אפשר ליישם את הרעיונות כמעט על כל פרי.

נקטר הוא מיץ פירות, שעל פי רוב מכיל בנוסף לפרי גם מים וסוכר.

בפירות רכים במיוחד (מלון, אבטיח) – פשוט טוחנים את הפרי. בשאר הפירות הנקטר עובר בישול קודם: שמים בסיר חתיכות גדולות של פרי, ממלאים במים כך שיכסו את הפירות.

מוסיפים סוכר לפי הטעם (עד 4 כפות לליטר מים, אפשר פחות). מבשלים על אש גבוהה עד לרתיחה, מנמיכים את האש ומבשלים עד שהפירות מתרככים מאד. טוחנים עם בלנדר-מוט.
לקבלת נקטר צלול מסננים בבד.

נקטר אבטיח ומייפל

החומרים

1/4 אבטיח חתוך לקוביות
5 כפות סירופ מייפל
3 כוסות קוביות קרח

אופן ההכנה

טוחנים את כל החומרים בבלנדר-מוט. מגישים מיד או שומרים במקרר.

נקטר אפרסקים

החומרים

1 ק”ג אפרסקים בשלים
1/2 כוס סוכר

אופן ההכנה

מגלענים וחותכים את האפרסקים לרבעים. שמים בסיר וממלאים במים רק עד לגובה הפרי מוסיפים את הסוכר. מביאים לרתיחה ומבשלים כ-20 דקות עד שהפירות רכים מאוד. טוחנים עם בלנדר-מוט ומקררים היטב.

 

ליקר הוא משקה אלכוהולי מתוק (לפחות 15-10% סוכר), המבוסס על מיצוי טעמים של פירות או נותני טעם אחרים (קפה, שוקולד וכדו’). תהליך הכנת הליקר הוא ארוך, כשלושה שבועות ואף יותר, על מנת שהאלכוהול ימצה היטב את הטעם.

ליקרים נשמרים לאורך זמן ואין צורך לעקר את הכלים, הודות לאחוז האלכוהול הגבוה שלהם. כאשר מכינים ליקר עם אחוזי אלכוהול נמוכים (10% ומטה בתוצאה הסופית) רצוי לשמור בקירור.

ליקר מנגו

החומרים

1 ק”ג מנגו מקולף ומגולען
1 ליטר אלכוהול 95% או וודקה 80%
1/2 2 כוסות סוכר

אופן ההכנה

טוחנים את כל החומרים בבלנדר ומעבירים לצנצנת סגורה. שומרים במקום קריר ואפלולי למשך 3 שבועות. במהלך השבוע הראשון מערבבים את הצנצנת פעם ביום.
לאחר 3 שבועות מסננים את התערובת בחיתול בד או בפילטר קפה (לליקר צלול יותר) ומאחסנים בבקבוק זכוכית.