בריאות היא עניין יחסי – אי אפשר להגדיר מתכון מסוים כ’בריא’ או ‘לא בריא’. אפשר להשוות בין מתכון אחד למתכונים אחרים, ובעיקר להרגלי האכילה של כל אחד…
יש גם מדדים שונים למידת הבריאות של מאכל – החל מהרכיבים שלו, הערך התזונתי, תכולת ויטמינים, עד כמה הוא מעובד ותעשייתי ועוד.

השבוע בחרתי לשתף אתכם עם מתכון לעוגיות ‘בריאות’. העוגיות הללו בריאות יותר מעוגיות אחרות, בזכות הטחינה שנותנת להם תכולת חלבונים גבוהה, שומן חד בלתי רווי וגם סידן וברזל במינון גבוה יחסית. למרות שהן יותר בריאות, שימו לב שהערך הקלורי שלהן זהה פחות או יותר לשאר העוגיות היבשות.

לגרסה בריאה עוד יותר מחליפים את הסוכר בדבש במשקל זהה (1/3 כוס דבש), הבלילה תהיה מעט יותר רכה ודביקה אבל יתקבלו עוגיות נהדרות.

עוגיות טחינה קל וכיף להכין. בלי שלבים והתעסקות מיותרת – פשוט מערבבים את החומרים, מגלגלים כדורים ומכניסים לתנור. גם האפייה קצרה מאוד, וכך קיבלנו מתכון ידידותי במיוחד להכנה, אפילו לילדים.

אחרי האפייה העוגיות עדיין לחות ורכות, לכן אין לגעת או להזיז אותן בכל דרך! מניחים להתקרר עד שהן מתייצבות ונעימות למגע, רק אז אפשר לטעום ולהעביר לקופסת אחסון מבלי שיתפוררו.

כמו כל עוגיה יבשה, באחסון נאות ניתן לשמור את העוגיות המוכנות למשך 4-3 שבועות. שומרים בקופסא אטומה ללחות במקום קריר ויבש.
לאחסון ארוך מאוד שומרים את הקופסא במקפיא. בהפשרה חשוב להניח לקופסא להפשיר לחלוטין לטמפרטורת חדר לפני שפותחים!
לא מומלץ לשמור עוגיות במקרר.

עוגיות טחינה בריאות

החומרים

כ-30 עוגיות

210 גרם קמח מלא (1/2 1 כוסות)
3 גרם אבקת אפייה (1/3 כפית)
100 גרם שמן (1/2 כוס)
100 גרם סוכר (1/2 כוס)
150 גרם טחינה גולמית (2/3 כוס)

לקישוט: שומשום, שקדים או אגוזים

אופן ההכנה

מערבבים יחד את כל המרכיבים לבצק אחיד ורך. מכסים בניילון ומניחים לנוח 10-5 דקות לספיגה.
מרטיבים קלות את הידיים. מגלגלים מהתערובת כדורים, מניחים על תבנית מרופדת בנייר אפייה, במרווחים של 3-2 ס”מ בין העוגיות.
לקישוט מגלגלים את הכדורים בשומשום, או נועצים מעל שקד או אגוז קלופים.

אופים ב-180 מעלות, כ-10 דקות עד שמתחילות להזהיב בקצוות.
מקררים היטב את העוגיות לפני שמחלצים מהתבנית.