קניתם פירות סוג ב בזול? העץ בחצר מניב ואין לכם מושג מה לעשות עם הפרי? נתקעתם עם מלאי של פירות שעומדים להתקלקל?
בשני הטיפים הקרובים אגיש לכם 4 פתרונות מרעננים לשימוש בכמות גדולה של פרי. לכל רעיון צירפתי מתכון לדוגמא – אפשר כמובן ליישם על כל פרי שיש לכם, בהתאם להסברים.

לפתן הוא מרק פירות קר ומתוק. אפשר להכין לפתן כמעט מכל פרי שמתחשק, אפילו פירות יבשים. מקובל גם לתבל את הלפתן – ציפורן, קינמון, וניל, יין אדום, מיץ לימון ועוד.

משך הבישול משתנה בהתאם לסוג הפרי – פירות יבשים צריכים בישול של כחצי שעה, פירות קשים (תפוחים, נקטרינה, חבוש, גויאבה וכו’) צריכים בישול של 20-15 דקות ופירות רכים או קטנים (שזיף, משמש, אפרסק, ענבים וכו’) יסתפקו בבישול של 10-5 דקות בלבד.

אם רוצים לשלב בין פירות רכים לקשים מבשלים קודם רק את הפירות הקשים ומוסיפים את הרכים בדקות האחרונות של הבישול, ככה נמנעים מפירות שמתפוררים בתוך הלפתן.

לפתן ענבים

החומרים

לסיר 3 ליטר

אשכול גדול ענבים ירוקים
2 כפות מיץ לימון
1/2 כוס סוכר
ציפורן

אופן ההכנה

ממלאים את הסיר במים עד 2/3 מהגובה, מוסיפים את שאר החומרים, מביאים לרתיחה ומבשלים 5 דקות נוספות. מצננים לילה במקרר לספיגת הטעמים. מגישים קר.

 

ריבה מכינים על פי רוב באמצעות בישול של פרי וסוכר בכמות שווה (1:1), אם כי ניתן להפחית את כמות הסוכר בהתאם לסוג הפרי. חשוב לזכור שהסוכר אחראי גם על הסמכת הריבה וגם על השימור שלה, ריבה ‘דיאטטית’ תתקלקל מהר יותר.

החומר הגורם להקרשת הריבה הוא הפקטין שנמצא בפירות. הפקטין זקוק למספר גורמים כדי לפעול: א. סוכר, ב. חמיצות גבוהה, ג. רתיחה חזקה.
פירות הדר ותפוחים מכילים הרבה פקטין וגם רמת חומציות טובה, לכן כשמכינים מהם ריבה אין צורך להוסיף שום מרכיב.
פירות אחרים זקוקים לתוספת פקטין – כדי ליצור ריבה יציבה אפשר להוסיף מעט תפוח או פרוסות לימון לתהליך הבישול. אפשרות נוספת: מערבבים מעט אבקת פקטין וסוכר ומוסיפים לריבה בתחילת הבישול, יחד עם מעט מיץ לימון.
כמות הפרי או הפקטין הדרושה משתנה לפי סוג הפרי ודרגת הקרישה הרצויה.

בניגוד למקובל, הבישול של הריבה צריך להיות קצר, כדי לשמור על הטעם של הפרי ולהימנע מקרמליזציה של הסוכר.

פירות קשים במיוחד (חבושים, נקטרינות וכדו’) מומלץ להעמיד למשך הלילה עם הסוכר כדי שיוציאו נוזלים ורק אז לבשל אותם.

ריבת דובדבנים

החומרים

1 ק”ג סוכר
1/2 1 כוס מים
לימון שלם פרוס לפרוסות
1 ק”ג דובדבנים

אופן ההכנה

מחממים בסיר את הסוכר והמים עד לקבלת סירופ. מוסיפים את פרוסות הלימון ומביאים לרתיחה חזקה. מוציאים את הלימון באמצעות כף-חורים ומוסיפים את הדובדבנים, מביאים לרתיחה ומבשלים 5 דקות נוספות. מכבים את האש, מסירים את הקצף, מצננים 15 דקות ומביאים שוב לרתיחה.
שומרים את הריבה כמו שהיא או מוציאים את הגרעינים וטוחנים בבלנדר – הכול לפי הטעם.